Investment supervision

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i uprawnieniom budowlanym do kierowania robotami w nieograniczonym zakresie mogę m.in. sprawować funkcję Inspektora Nadzoru Budowlanego w rozumieniu Prawa Budowlanego.

Zakres świadczonych usług może ponadto obejmować:

  1. Reprezentowanie Inwestora oraz działanie w jego imieniu i na jego rzecz.
  2. Prowadzenie nadzoru inwestorskiego w zakresie technicznym, terminowym i finansowym nad Inwestycją i robotami budowlanymi,
  3. Kontrola i mobilizacja Wykonawcy do działań w zakresie przestrzegania BHP na budowie. Akceptacja dokumentacji przygotowanej przez Wykonawcę, np. planu BIOZ (Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia), planu organizacji Terenu Budowy, Planu Zapewnienia jakości (PZJ),
  4. Analiza i akceptacja dokumentacji jakościowej materiałów do wbudowania dostarczanych przez Wykonawcę.
  5. Bieżąca kontrola jakości robót i dokonywanie odbiorów robót ulegających zakryciu lub zanikających.
  6. Pomiary kontrolne, weryfikacja zgodności wykonania z dokumentacją techniczną i specyfikacjami technicznymi wykonania i odbioru robót (STWiOR)
  7. Analiza oraz zaopiniowanie zmian i korekt w projekcie i umowie, wynikających z niezgodności projektowych, warunków zewnętrznych, zgłoszeń Inwestora lub Wykonawcy, w razie potrzeby przedstawienie rozwiązań alternatywnych.
  8. Akceptacja rzeczowego i finansowego zaawansowania robót wraz ze wszystkimi załącznikami oraz weryfikacja poprawności wystawienia faktury.
  9. Udział w odbiorach częściowych i końcowym inwestycji.
  10. Prowadzenie Rad Budowy z udziałem Inwestora i Wykonawcy oraz wszelkich innych stron niezbędnych do prawidłowej realizacji Inwestycji wraz ze sporządzeniem notatki.
  11. Bieżąca kontrola i weryfikacja zgodności prowadzonych prac i rozliczeń z postanowieniami umownymi.
  12. Sprawdzanie zgodności dostaw urządzeń i materiałów z umową, zatwierdzoną dokumentacja projektową i sprawdzanie kompletności wymaganych atestów, aprobat i gwarancji na w/w dostarczone urządzenia.
  13. Zatwierdzanie przedstawionych metod wykonywania robót budowlanych.
  14. Bieżąca kontrola prawidłowości wykonywania i kompletności dokumentów budowy Wykonawcy.
  15. Wydawanie poleceń Wykonawcy w zakresie zawieszenia całości lub części prac w przypadkach określonych umową na Roboty po uzyskaniu pisemnej zgody od Inwestora oraz udzielanie zezwolenia Wykonawcy na wznowienie całości lub części Robót w przypadkach przewidzianych w Umowie.
  16. Nadzór na testami i rozruchem oraz przegląd instrukcji użytkowania obiektu.
  17. Akceptacja prób i odbiorów przy oddaniu do eksploatacji.
  18. Sprawdzenie, weryfikacja i akceptacja kompletnej dokumentacji powykonawczej (dostarczonej przez Wykonawcę).
  19. Informowanie Inwestora o wszystkich występujących problemach, opóźnieniach Robót i planowanych płatnościach i podejmowanych działaniach zapobiegawczych lub/i naprawczych dla ich przezwyciężenia.
  20. Dokonywanie oceny i weryfikacji propozycji robót dodatkowych przedstawionych przez Wykonawcę Robót w zakresie finansowym, rzeczowym i formalnym.
  21. Natychmiastowe powiadamianie Inwestora w formie pisemnej o wszelkich wykrytych lub podejrzewanych nieprawidłowościach na budowie oraz informowanie Inwestora o problemach jakie pojawiły się w trakcie wykonywania Umów na Roboty.
  22. Gotowość i zdolności do radzenia sobie z nowymi tematami do rozwiązania, gdyż praktycznie każda budowa jest inna i jest przeze mnie traktowana indywidualnie

 

W myśl ustawy Prawo Budowlane (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414 z późniejszymi zmianami) Inspektor Nadzoru Inwestorskiego jest uczestnikiem procesu budowlanego, podobnie jak Inwestor, Projektant i Kierownik Budowy lub Robót.
Organ administracji architektoniczno-budowlanej może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na Inwestora obowiązek ustanowienia Inspektora Nadzoru Inwestorskiego.

Do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należy:

  1. reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
  2. sprawdzanie jakości wykonywanych robót budowlanych i stosowania przy wykonywaniu tych robót wyrobów zgodnie z art. 10;
  3. sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania;
  4. potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy.

Inspektor nadzoru inwestorskiego ma prawo:

  1. wydawać kierownikowi budowy lub kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące: usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych oraz informacji i dokumentów potwierdzających zastosowanie przy wykonywaniu robót budowlanych wyrobów, zgodnie z art. 10, a także informacji i dokumentów potwierdzających dopuszczenie do stosowania urządzeń technicznych;
  2. żądać od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę.